Přeskočit na obsah

Florea Theatrum – převozné divadlo souboru Musica Florea

návrh a realizace dekorací (od 2014)

Orchestr Musica Florea založil dirigent a violoncelista Marek Štryncl už v roce 1992. Špičkovou historicky poučenou interpretaci staré hudby obohacuje už mnoho let inscenacemi jevištních děl, oper a baletů, a nedostatek adekvátních prostor se rozhodl vyřešit unikátním projektem – převozným barokním jevištěm Florea Theatrum. Konstrukce jeviště (projekt Václav Krajc) bude mít všechny parametry barokní kukátkové scény včetně zatím nedokončené jednoduché techniky na výměnu dekorací na otevřené scéně.

Pro Florea Theatrum jsem podle dobových vzorů a ve spolupráci s V. Krajcem navrhl a namaloval několik sad dekorací. Jednotlivé scény vznikají podle potřeb konkrétních představení, ale stejně jako v 18. století jsou koncipovány tak, aby byly univerzálně využitelné i pro jiné inscenace („typové dekorace“). Konkrétní prostředí postupně dotvářejí menší scénické doplňky a starší scény se tak na jeviště mohou vracet v nových kombinacích.

V roce 2014 jsme začali scénou lesnaté krajiny a postupně jsme ji doplnili městskou ulicí, částí vojenského tábora nebo perspektivně složitou dekorací slavnostního sloupového sálu. V roce 2020 byl poprvé instalován i malovaný portál. Dokončení zařízení na výměnu dekorací nebo odpovídajícího osvětlovacího systému nás teprve čeká. Jeviště bylo od první montáže ve Valticích (2014) instalováno už v mnoha zajímavých lokalitách a na jeho prknech se odehrála celá řada pozoruhodných inscenací (většinou v režii Heleny Kazárové a za účasti souboru Hartig Ensemble).

Objednavatel: Musica Florea, z. s.

od 2014