Přeskočit na obsah

Nové Hrady, zámecké divadlo (1850/2018)

průzkum podkladů a návrh rekonstrukce zničeného jeviště spolupráce na rekonstrukci replika původních dekorací (2016–2018)

Zámek v jihočeských Nových Hradech funguje jako výzkumné a společenské centrum Mikrobiologického ústavu AV ČR a bývalé zámecké divadlo je většinou využíváno jako konferenční sál. Jeho jeviště je pozoruhodným dokladem málo známé etapy vývoje divadelní technologie. Spolu s divadlem na Kačině představuje zřejmě nejstarší dochovaný příklad vysokého provaziště s lávkou, kam je možné vytahovat dekorace bez dříve nutného skládání nebo navíjení – navíc za pomoci sofistikovaného systému protizávaží v šachtách v síle zdi.

Spodní část jeviště, zlikvidovanou při utilitární úpravě na konci 50. let 20. století, bylo nutné podle stop na zbylých konstrukcích a podle analogií znovu vymyslet. Pro projekt rekonstrukce (Ateliér Heritas, ing. Jana Pincová) jsem v roce 2016 připravil podklady a návrh jevištní mašinérie. Rumpál a vozíky k výměně bočních kulis vyrobil truhlář firmy Archatt Památky Pavel Chalupa; množství detailů bylo možné domýšlet teprve v průběhu složité realizace. Kulisy je na obnoveném jevišti možné vyměnit najednou pomocí rumpálu skrytého pod jevištěm v okenním výklenku.

Podle historických fotografií, pořízených zřejmě ve 20. letech 20. století Janem Portem, jsem navrhl a namaloval jednu sadu dekorací (vila u jezera) a oponu s iluzivní dvojitou draperií. Na druhou sadu pojízdných rámů jsme osadili neutrální černou dekoraci a za jevištní portál bylo instalováno spouštěcí promítací plátno. Do původně jen vybíleného hlediště vymyslela a provedla restaurátorka Jitka Musilová dekorativní nástěnnou malbu.

Bohužel se nepodařilo zrealizovat rovněž navržený systém historicky koncipovaného osvětlení. I tak je nutné ocenit přístup investora, který se s vědomím vysoké hodnoty divadla rozhodl pro jeho vůbec ne samozřejmou náročnou rekonstrukci.

O divadle jsem už dlouho před rekonstrukcí napsal heslo do internetové databáze divadelní architektury (o informace o rekonstrukci zatím neaktualizované). Rekonstrukce divadla se dostala mezi nominace na cenu Patrimonium pro futuro.

Objednavatel: podklady pro projekt Ateliér Heritas, s. r. o., realizace Archatt Památky, spol. s r. o. (pro Mikrobiologický ústav AV ČR)

2016 (projekt), 2017–2018 (realizace)