Přeskočit na obsah

PERSPECTIV – Asociace historických divadel v Evropě

zastupování českokrumlovské Nadace projekt Evropské cesty (od 2010)

Evropská asociace historických divadel PERSPECTIV vznikla v roce 2003 po několika letech schůzek, jednání a příprav. Správci nejvýznamnějších historických divadel si zkušenosti s jejich provozem a restaurováním vyměňovali nejpozději od začátku 90. let. Významnou roli v tom hráli zástupci českokrumlovské Nadace barokního divadla, především kastelán Pavel Slavko a předseda Nadace Petr Peřina, kteří nejprve nasávali zahraniční zkušenosti důležité pro restaurování jeviště českokrumlovského divadla; po jeho zpřístupnění a postupném zprovoznění se pak českokrumlovská praxe stala zdrojem zase pro další divadla v mnoha evropských zemích.

Já jsem se po krátkém osobním členství – tehdy především jako „externí“ zástupce divadla litomyšlského – stal coby zástupce českokrumlovské Nadace členem rady PERSPECTIVU v roce 2010 a toto místo jsem opustil až po skončení projektu Evropských cest v roce 2017. Nadaci stále zastupuji v rámci běžného členství a pomáhám tak udržovat cenné kontakty s divadly a odborníky nejen v Evropě.

Nejdůležitějším výstupem činnosti PERSPECTIVU byl zatím projekt Evropské cesty historických divadel (ERHT). Po pilotní části z let 2007–2009 probíhala hlavní část mezi lety 2012 a 2017; během ní se podařilo spojit téměř 120 významných divadel na 12 částech cesty po více než 30 evropských zemí. Hlavním českým partnerem projektu byl Institut umění – Divadelní ústav (IDU), pro který jsem zajišťoval organizaci tzv. Císařské cesty. Na té jsme propojili divadla v ČR a Rakousku a v poslední fázi projektu se ji podařilo rozšířit i o několik divadel na Slovensku. Podrobnější informace je možné najít na webu projektu nebo na samostatných stránkách IDU. Součástí projektu se stala i už dříve vybudovaná databáze divadelní architektury a videa o vybraných divadlech je možné najít mj. na YouTube kanále.